Contract & Business Cases Committee Members

Current Members:

The Hon. Paul Huey, Tampa Chair
Mr. Mark A. Boyle, Sr., Fort Myers, Vice Chair
Mr. Chris W. Altenbernd, Tampa
Mr. Richard Lee Barrett, Orlando
Mr. Richard Benrubi, West Palm Beach
Mr. Ronnie Bitman, Lake Mary
Mr. Jeffrey L. Burns, Pensacola
The Hon. Janet Croom, Vero Beach
Mr. Manuel, Farach, Fort Lauderdale
Mr. Ronald M. Gache, Boca Raton
The Hon. Geoffrey Gentile, Fort Myers
Mr. Jerry M. Gewirtz, Tampa
Ms. Tracy R. Gunn, Tampa
Mr. Lee L. Haas, Clearwater
Mr. James McCann, West Palm Beach
The Hon. Lisa T. Munyon, Orlando
Mr. Mark Nation, Longwood
Mr. Mark Osherow, Boca Raton
Mr. Mitchell O. Palmer, Bradenton
Mr. Harry A. Payton, Miami
Ms. Adina Pollan, Jacksonville
Mr. Scott Rost, Orlando
Mr. Albert A. Sanchez, Sarasota
The Hon. Donald Scaglione, Brooksville
Ms. Stephanie Serafin, West Palm Beach
Mr. Martin B. Sipple, Tallahassee
Ms. Donna Solomon, Fort Lauderdale
Mr. Kenneth G. Turkel, Tampa
Honorable Gary L. Wilkinson, Jacksonville
Mr. Steele Williams, Sarasota
Supreme Court Liaison: Honorable Robert Luck

 

Past Members: 

Mr. Robert E. Austin, Jr., Leesburg
The Hon. Jennifer D. Bailey
Mr. Mitchell W. Berger, Fort Lauderdale
Mr. Bruce J. Berman, Miami
Mr. Scott Cichon, Daytona Beach
Ms. Cynthia L. Bulan, Miami
Justice Charles T. Canady, Tallahassee
Mr. Jeffrey A. Cohen, Miami
Mr. G. Donovan Conwell, Jr., Tampa
The Honorable Angel T. Cortinas, Miami
The Honorable Dorian Damoorgian, West Palm Beach
Mr. John A. DeVault, III, Jacksonville
Mr. Thomas S. Edwards, Jr., Jacksonville
The Honorable Gary M. Farmer, Fort Lauderdale
Mr. Roy E. Fitzgerald, West Palm Beach
The Honorable Jonathan D. Gerber, West Palm Beach, Chair
Ms. Barbara W. Green, Coral Gables
Mr. Michael J. Higer, Aventura
Mr. Benjamin H. Hill, III, Tampa
Mr. James A. Kaplan, Miami
Mr. Jonathan C. Koch, Tampa
Ms. Jane Kreusler-Walsh, West Palm Beach
The Hon. Barbara Lagoa
Ms. Katherine C. Lake, Tampa
The Honorable Brian D. Lambert, Daytona Beach
Ms. Christine E. Lamia, Tallahassee
Mr. Eric Lee, Boca Raton
Mr. Kurt E. Lee, Sarasota
The Hon. Spencer D. Levine
Ms. Maxine M. Long, Miami
The Honorable Bernard Nachman, Vice Chair
Mr. Robert M. Norway, Orlando
Mr. Humberto Ocariz, Miami
Mr. Michael S. Olin, Miami
Mr. Stephen J. Padula, Boca Raton
Mr. Eduardo Palmer, Coral Gables
Mr. Gera R. Peoples, Miami
Ms. Allison Perez Ramirez, Orlando
Mr. Steven R. Reinenger, Aventura
Mr. Thomas A. “Tucker” Ronzetti, Miami
Mr. Gary C. Rosen, Ft. Lauderdale
Mr. E. Lanny Russell, Jacksonville
The Honorable Meenu Talwar Sasser, West Palm Beach
Mr. Paul K. Silverburg, Miami
Mr. David Steinfeld, Palm Beach Gardens
The Honorable Thomas B. Smith, Orlando, Chair
Mr. Brian F. Spector, Miami, Vice Chair
Mr. Joshua B. Spector, Miami
The Hon. Jeffrey E. Streitfeld The Hon. Jack Tuter
Mr. Manuel A. Utset, Jr., Fort Lauderdale
The Honorable William Van Nortwick, Tallahassee
Ms. Teresa Verges, Coral Gables
Mr. Louis B. Vocelle, Jr., Vero Beach
The Honorable Waddell A. Wallace, III, Jacksonville
Mr. Mark M. Wall, Tampa

Past Court Justice Liaison  

The Honorable R. Fred Lewis, Tallahassee

Updated 9/2019